2016. október 18., kedd

Matematikai játékelmélet

Van egy szabadon választható tárgyam, ami a játékról szól. Nekünk is kell 15 perces előadásokat tartani teljesen szabad altémájából a játéknak. Én a matematikai játékelméletet választottam, és nagyon tetszik!
A témát egy könyv alapján kezdtem el feldolgozni: Filep László - Játékelmélet.
Ez a könyv tankönyvnek íródott középiskolások számára (szakkörre), elég jól érthető, felépíti a középiskolában még nem ismert fogalmakat és szerintem nagyon érdekes az egész téma. Úgy gondolom ez a diákokat is érdekli, és fel fogom tudni használni, mikor tanítok majd!
Mindig is szerettem játszani, különösen azokat, amikben sokat kell gondolkodni. Amik rengeteg lehetőséget rejtenek magukban, fejlődnöm kell azért, hogy nyerjek, amiket nem lehet megunni, mert annyi stratégia van és nagyon nem egyértelmű, hogy melyiket kell választanom ahhoz, hogy nyerjek. A játékelmélet pedig pont ezekről a játékokról szól. Arról, hogy tényleg lehet fejlődni, mert a legtöbbnek kell, hogy legyen olyan tiszta stratégiája, amit megéri játszani...
Készítettem róla egy prezit is:
https://prezi.com/mcrjlny1uvia/a-matematikai-jatekelmeletrol/

2016. október 14., péntek

Sárkányok mindig lesznek

A Petőfi Irodalmi Múzeumban van a fenti címen futó időszakos kiállítás. November 6-ig lehet megnézni, úgyhogy aki nem tette még meg siessen!
https://pim.hu/hu/kiallitas/sarkanyok-mindig-lesznek#

Remek gondolatok, remek képek, remek versek és egy csomó interaktív feladat. Lehet nyomdázni, rajzolni, színezni, és minden csoda szép. Az egész kiállítás olyan, mintha egy sárkány szájában sétálnál, a falakon körbevesznek a fehér tűhegyes fogak és a zöld szájpadlás...

Biztos, hogy találsz valamit, ami megfog itt! Nekem a leginkább ami megfogott, az ez volt: (és akkor nem is írnék többet, mert túl hosszúra nyúlna)

BORBÉLY SZILÁRD
Szent György
a sárkányhoz

A legtöbb tudod Ilyenkor a legtöbb
ha a szélben elengeded Mert nem lehet
Többet semmiképp sem Megtalálni
az örvényt A felszálló lehelletet Csak
azt lehet keresni Ahogy emelkedik
Átadni magad neki Hogy vezessen
Vezessen az Erő mondja a szélben Amely
közted és Közte csak egy fonál mint
kapcsolat Két pont között az egyenest
feszíti ki így a szél A pontokat keresem
az elvont helyet A grafit csak jelzése
A tinta is A vonalzóval húzott segédlet
csupán a vonal Nekem a geometriában
van az erőm mondja A kard
vonal A dárda egy vektor Erővonala
A nyomaték segít a harcban Ha
majd meglazul a zsineg És a mozdulat
meghosszabbítása ad nyomatékot
az ívnek Melynek minden pontja egy vektor
De ha a hős megérzi az Erő jelenlétét
és enged neki Akkor lesz az övé
a Dicsőség mondja Mert a győzelem
alázat Tudd meg Önátadás Vagy átdöfi
a hőst a gőg és a nemtudás Hisz az ég
barlang Honnan a papírsárkány
a Napba szárnyal Egy lobbanás csak
az Erő A hős szívét akkor is átdöfi egy
vektor Nevezheted istennek is mondja
De hívhatod úgy is Hogy örvény
vagy őrület Mert nincs neki Neve

Fehérlófia - Hajnal Gabriella rajza

2016. augusztus 30., kedd

Richard Rohr - Az elengedés szabadsága

Régen olvastam olyan vallási témájú könyvet, ami ennyire magával ragadott. Richard Rohr, a könyv írója német származású, amerikai ferences szerzetes.
Elkapott, és nem eresztett a gondolatmenete, hogy Jézus nem személyes megtérésre hív, egyedül nem üdvözülhetek, hatnom kell másokra, segítenem kell másokon, gondolnom kell másokra. Együtt csináljuk sokan, az üdvösség útja a közösség.
Az irgalmasság évében különösen is foglalkoztat a szegénység témája. Nincs sok kapcsolatom szegényekkel, én nem vagyok szegény. Pedig kéne. A nyolc boldogság közül az egyik kimondja, boldogok a lelki szegények. Pont azok, akik el tudnak engedni mindent. Akár anyagiakat, akár az egójukat, a magukról kialakított képüket, társadalmi fontosságukat, teljesítményeiket. Így önmagamat lecsupaszítva meglátnám azt, Isten hogy lát engem. Talán meglátnám azt, hogyan segíthetném a szegényeket, mit tehetnék én, hogy mikor az ítéletnél felteszi nekem Jézus A kérdést hogy vajon megtettem-e ezeket: Éhes voltam, és adtatok ennem. Szomjas voltam, és adtatok innom. Idegen voltam, és befogadtatok. 36Nem volt ruhám, és felruháztatok. Beteg voltam, és meglátogattatok. Börtönben voltam, és fölkerestetek.
Máté ugyanis ebben a példabeszédében azt mondja, pontosan ez alapján leszünk megítélve.
Egészen fellelkesítettek a szemlélődésről írt részek is, annyira, hogy rögtön kipróbáltam a nyaralásunk alatt egy stégen a Duna egyik ága mellett. Inkább csak nézelődtem.


2016. augusztus 1., hétfő

Jégvarázs fagyizó

Siófokon nagyon jó fagyizót találtunk a szállásunkhoz egész közel, úgyhogy a napi fagyi adagomat mindig arra tartogattam.
Azt határoztam el, hogy minden fagyit megkóstolok, olyan sokféle, finom fagyi volt! Aztán ez sajnos nem sikerült, főleg, hogy amit először ettem, a karamell fagyi olyan fantasztikus volt az égetett karamell darabokkal, hogy nem bírtam ki, hogy máskor ne azt kérjek. A mákosgubával hasonlóképpen történt...
Az egész hely hangulata nagyon jó, a dolgozók mind nagyon kedvesek és vidámak voltak.
forrás - https://www.jegvarazs.net/page/siofoki-fagylaltozo

Remekül néz ki a téglaoszlopos utcafront arculat, a színes székekkel, színes lépcsővel - minden fok más színű. A benti nagy hely viszont elég kihasználatlan legalábbis így nyáron.
A mindenféle színű tölcsér és különböző szórások a fagyira már csak hab a tortán - anélkül is megnyertek maguknak ;)

2016. július 26., kedd

Üdvözlet Siófokról - Írók - Művészek - Fürdőélet

Majdnem egy hetet töltöttem Siófokon, ami alatt elmentünk a Kálmán Imre Múzeumba is megnézni az itt található kiállításokat.
http://emlekhaz.konyvtar-siofok.hu/
Az állandó kiállításuk Kálmán Imre operett zeneszerzőről szól, aki Siófokon született.
Az időszaki kiállítás pedig, ami augusztus 31-ig látogatható a fent írt címen fut.
Ez egy szerintem nagyon izgalmasan összeválogatott kiállítás, ahol érdemes hosszabb ideig nézelődni, főleg olvasni. A kiállított tárgyak nem is olyan érdekesek, de van rengeteg régi újság, amik Siófokról, vagy a Balatonról szólnak. Nem olvastam ugyan végig mindet, de fantasztikus, mennyire más egy akkor - ha jól sejtem 19. sz végi - újság stílusa, mint ma. Egy újság cikknek is olyan nyelvezete van, mint most egy regénynek, ráadásul a terjedelme is közelít afelé :D Attól, hogy oldalakon át taglalnak egy olyan témát, aminek egy mostani újságban legfeljebb egy hasáb jutna egyáltalán nem vált unalmassá. Ezek az újságok olyanok voltak, hogy kezdtem megérteni, miért is olvasnak az emberek újságot, ezeket én is szívesen olvasnám.
Egy cikk, amit olvastam kb 10 oldalon át arról szólt, hogy egy színésznő nem jelent meg egy előadásán, a riporter és egy nyomozó pedig elkezdte keresni és Siófokon akadtak a nyomára. De igazán klassz kis nyomozós cikk volt! :)
Körben falakon pedig szövegeket olvashatunk a különböző itt nyaraló írókról, Jókairól, Krúdyról, Karinthyről, Kosztolányiról képekkel tarkítva. Például van egy kép Karinthyről, Kosztolányiról és Rejtő Jenőről pizsamában. A siófoki bulinegyedben pedig esténként Kosztolányi tartott irodalmi esteket, felolvasásokat. Történetek, anekdoták találhatók az írók balatoni nyaralásáról összegyűjtve.
Szóval, aki Siófokon jár nézze meg :)

Hemingway - Az öreg halász és a tenger

Ez a kisregény több helyen is kötelező olvasmány, de nekem nem volt az, így most jutottam el odáig hogy elolvassam. Mégpedig azért fogtam neki, mert elhatároztam, hogy a Nagy Könyv 2005-ös országos felmérés alapján a 100 legjobb könyv közé választott műveket elolvasom mind, amit eddig nem olvastam. Ez a százból a huszadik a listán, de ez még nem feltétlenül mutatja, hogy jó.
Pedig nagyon jó! Biztos, hogy a nyaram legjobb olvasmánya eddig.
Szinte végig csak maga az öreg halász szerepel a történetben, két-három napja van leírva, amit a tengeren tölt és egy marlint próbál kifogni. Soha nem szerettem halászni, a halak sem érdekelnek, de ez a történet a halakkal, halászattal na és főleg az emberrel együtt lenyűgöző.

2016. július 9., szombat

Nemes Nagy Ágnes

Ne csukd be még vagy csukd be már
A hűs zsalut az ablakon,
Úgyis befolyt a délután,
Befolyt a nap, s az alkalom.
Befolyt a perc, befolyt a rét,
befolytak mind a jegenyék,
A távolból utak, terek,
Ázott foltokban emberek,
Nyugágyak, pondrók, méhek és
A táj, mi forr, az ősz, mi jön,
Múlt heverés meleg kövön,
S mint vízbe tinta, zöldbe kék:
Befolyt a tó, befolyt az ég.

És mire lassan este lesz,
Magába oldja testedet.

2016. július 8., péntek

Klasszikus európai modernizmus

Most nyáron nyílt a kiállátás Várpalotán a Thury-várban.
Nagyon érdemes megnézni! Engem főleg Chagall vonzott oda, de más híres festők képei is láthatók ott, mint pl Picasso vagy Dalí. Összesen egy teremben vannak kiállítva az alkotások, 27 db kép. Egy kiállítás, ami ép ésszel végig nézető! Mi nagyjából háromnagyed órát töltöttünk ott, egy nagy kiállításon álltalában nem jut ennyi időm egy teremre, bár persze megéri a kedvencek előtt többet időzni.
Különleges technikával készült alkotások vannak, többségben (vagy talán mind?) rézkarc és litográfia.
Mivel nem tudtuk mi az a litográfia, megnéztük gyorsan youtub-on:
Chagallnak összesen öt képe van kiállítva, a három litográfia különösen tetszett.
A másik, ami számomra nagyon érdekes volt Picasso egy képsorozata, amit Balzac Az ismeretlen remekmű című novellájához készített, ebből itt 12 rézkarc volt látható.
Dalí képek

Miro

2016. július 6., szerda

Vörös Niki Quartett

A hétvégén volt szerencsém egy kerti partin hallani játszani a Vörös Niki Quartet-et.

www.vorosnikolett.hu

2016. június 17., péntek

Siroki várnapok

A Bene Íjászai gyöngyösi hagyományörző csapattal töltöttem Sirokon a hétvégét






2016. május 27., péntek

Nemes Nagy Ágnes - Diófa

Néha alig lelem magam, úgy egybenőttem
veled a hasító, kérgesítő időben.
Árnyékát lombhajad szelíden rámveti,
s ágas-eres kezem visszafelel neki.
Idegzetem fölött s nyíló agyam alatt
te vagy a szép sudár, mely földből égbe hat,
gyökerem nem remeg, s virágom friss, mióta
te tartasz, barna törzs, te, nagyszemű diófa.

2016. május 24., kedd

Hiperbolikus geometria

A hiperbolikus geometriában egy pontból húzott két félegyenes által meghatározott tartományba belefér egy egész egyenes.

http://lajosszabo.com/SL/BOLYAI.pdf
 a témáról egy érdekes, jó írás ;)

Erről kellett egy egyetemi órámra leírni a gondolatainkat, előtte  áttanulmányozva a fenti szöveget (legalábbis egy részét).

Szerintem ez egy csodálatos dolog. A pontot szinte természetes az emberrel, magammal azonosítani, ami azt jelenti itt számomra, hogy "belém fér" a végtelen. Vagyis bennem van, miközben én véges vagyok. Vagy legalábbis annak tűnök!
Nem természetes azt a két végtelen távoli pontot, ami között az egyenes van összehasonlítani ilyen módon azzal az egy ponttal, magammal amiből kiindulok. Az Euklideszi síkban ezt a pontot és a végtelen hosszú egyenest, ennek a kezdetét és végét nem is lehet elképzelni. Nem lehet egy lapon említeni, nem lehet egy lapra rárajzolni... A hiperbolikus geometriában mégis kissé mintha úgy kezelnénk, mintha ezek a pontok, amik végtelen távol vannak, és az, ami itt van, hasonlóak lennének. Ez a hasonlóság szerintem az alapja annak, hogy a végtelen bennünk legyen. Bennem van a Végtelen, bennem van az Isten. Bennem van, ha elhiszem, hogy tudok hasonló lenni hozzá, bennem van, ha hasonló vagyok hozzá. Minél inkább...

Nemes Nagy Ágnes - Este

Ikrás,  sűrű az est; szaporodnak a pulzusütések -
fullasztó ölelés: alvás! Jőjj, szeretőm!

2016. május 22., vasárnap

Jim Jarmusch - Halhatatlan szeretők

Egy elbűvölő film látványilag, zeneileg, a hangulata... és elgondolkodtató.


Nemes Nagy Ágnes - A szomj

Hogy mondjam el? A szó nem leli számat:
kimondhatatlan szomj gyötör utánad.
– Ha húsevő növény lehetne testem,
belémszívódnál, illatomba esten.
Enyém lehetne langyos, barna bőröd,
kényes kezed, amivel magad őrzöd,
s mely minden omló végső pillanatban
elmondja: mégis, önmagam maradtam.
Enyém karod, karom fölé hajolva,
enyém hajad villó, fekete tolla,
mely mint a szárny suhan, suhan velem,
hintázó tájon, fénylőn, végtelen.
Magamba innám olvadó husod,
mely sűrű, s édes, mint a trópusok,
és illatod borzongató varázsát,
mely mint a zsurlók, s ősvilági zsályák.
És mind magamba lenge lelkedet
(fejed fölött, mint lampion lebeg),
magamba mind, mohón, elégitetlen,
ha húsevő virág lehetne testem.
– De így? Mi van még? Nem nyugszom sosem.
Szeretsz, szeretlek. Mily reménytelen.